Opublikowano

Folie przeciwsłoneczne wewnętrzne i zewnętrzne – różnice

Folie przeciwsłoneczne możemy nakleić od wewnętrznej lub od zewnętrznej strony, są to jednak dwie różne folie,  dedykowane do konkretnej strony montażu. Czym się różnią?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw dowiedzieć się, jak zbudowane jest okno. Standardowe okno w mieszkaniu składa się z dwóch szyb, pomiędzy którymi znajduje się gaz (zazwyczaj argon). Takie szyby nazywamy szybami zespolonymi.

Każde okno w kontakcie z energią słoneczną nagrzewa się i oddaje ciepło do wnętrza pomieszczeń – dokładnie tak jak kaloryfer, a w upalne dni nawet z większą mocą. Proszę dotknąć szybę i samemu sprawdzić – niektóre kaloryfery nie są w stanie osiągnąć takich temperatur.

Folia zewnętrzna jest bardziej wydajna ze względu na to, że odbija energię słoneczną już przy jej pierwszym kontakcie z oknem. Folia wewnętrzna natomiast przepuszcza energię słoneczną przez pierwszą warstwę szkła, do wnętrza okna, i odbija ją dopiero po kontakcie z drugą warstwą. To sprawia, że okno w niewielkim stopniu może się nagrzewać.

Dodatkowo w przypadku folii wewnętrznej – szczególnie w nowych oknach – pojawia się ryzyko pęknięcia szyby. Dlaczego?

Energia słoneczna dostaje się do komory między szybami, w której jest gaz, następnie odbija się od wewnętrznej szyby i z powrotem znajduje się w komorze między szybami. To może sprawić, że gaz nadmiernie się nagrzeje i rozpręży do tego stopnia, że będzie musiał znaleźć szybką drogę ucieczki poprzez rozsadzenie szkła (brzmi groźnie, ale w rzeczywistości jest to tylko małe puknięcie). Przyjmuje się, że gaz ulatnia się po około 5 latach od wyprodukowania okna i zagrożenie pęknięcia szyb wtedy znacząco się zmniejsza.

Folia nie zawsze sprawi, że okno w ogóle się nie nagrzeje. Nawet jeśli będzie ciepłe, to jednak nie gorące, a to już duża różnica. Energia, którą okno odda do środka, będzie zdecydowanie mniejsza, i pomieszczenie będzie mniej się nagrzewało.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu poprzez WhatsApp, mailowo, lub telefonicznie – jesteśmy do Waszej dyspozycji.