Opublikowano

Folie przeciwsłoneczne na okna – jak to działa?

folia przeciwsłoneczna

Folie naklejane na szyby okienne mogą pełnić różnorodne funkcje – przede wszystkim zapewniają ochronę przed światłem słonecznym i nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń oraz ograniczają przezierność szyb. Zastanawiasz się, czy to właściwe rozwiązanie dla Ciebie? Dowiedz się, jakie są rodzaje folii przeciwsłonecznych na okna i jak wyglądają kwestie montażu folii.

Folie przeciwsłoneczne

Jednym z rodzajów funkcjonalnych folii na okna są folie przeciwsłoneczne, które służą do ograniczenia naświetlenia pomieszczenia światłem dziennym. Folie przeciwsłoneczne ograniczają nie tylko jaskrawość, ale również ciepło światła słonecznego nawet w 50-90%. Dzięki temu skutecznie ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń, co może okazać się szczególnie przydatne w wypadku okien wychodzących na południe, przez które światło słoneczne dostaje się do wnętrza przez większą część dnia.

Większość rodzajów folii przeciwsłonecznych jest przeznaczona do naklejania na zewnętrznej stronie szyb, dzięki czemu działają bardziej efektywnie, ale też częściej trzeba je wymieniać.

Różnice pomiędzy foliami wewnętrznymi i zewnętrznymi bardziej szczegółowo opisujemy tutaj. Gwarancja producenta na folie okienne zewnętrzne to zwykle od 2 do 5 lat, ale niektóre mają nawet 10 lat gwarancji – lustrzana folia przeciwsłoneczna Chrome 270XC. Folie przeciwsłoneczne na okna to często folie kolorowe, jak choćby folie srebrne, niebieskie, zielone, platynowe lub miedziane.

Lustrzane folie przeciwsłoneczne

Jednym z rodzajów folii przeciwsłonecznych są folie dające efekt lustra weneckiego. Lustrzane folie przeciwsłoneczne na okna zapewniają stuprocentową nieprzezierność dzięki efektowi odbicia w szybach otoczenia domu. Jednocześnie z wnętrza budynku można bez przeszkód wyglądać na zewnątrz.
Folia na okna z efektem lustra weneckiego skuteczne blokuje nie tylko wścibskie spojrzenia, ale również promieniowanie UV i ciepło promieniowania słonecznego. Należy jednak pamiętać o tym, że wieczorem przy zapalonych światłach efekt lustra weneckiego znika – trzeba zatem pamiętać o zaciągnięciu zasłon lub rolet.

folia lustrzana przeciwsłoneczna
Folia lustrzana, przeciwsłoneczna – efekt lustra weneckiego

Wybór i montaż folii przeciwsłonecznych

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj folii przeciwsłonecznej, warto upewnić się, czy nadaje się on do konkretnych okien. Inne specyfikacje mają folie przeznaczone do szyb pojedynczych, a inne te przeznaczone do szkła zespolonego. Często szyby okienne mają już powłoki poprawiające właściwości szklenia. Warto tutaj skorzystać z naszej bezpłatnej, fachowej porady, do czego zachęcamy.

Montaż folii przeciwsłonecznych można oczywiście przeprowadzić samodzielnie, za pomocą specjalnego płynu oraz ściągaczki. Ważne jest, aby najpierw dokładnie oczyścić powierzchnię, na którą będzie naklejana folia, a także uważać, aby nie dostały się pod nią pęcherzyki powietrza.

Nasza firma, oprócz sprzedaży folii zajmuje się także jej profesjonalnym montażem w Warszawie i okolicach, szczegóły dostępne są tutaj.