
Folie naklejane na okna mogą służyć ograniczeniu przezierności, rozproszeniu światła słonecznego lub dekoracji, ale na rynku dostępne są również tak zwane folie specjalistyczne (funkcyjne). Folie ochronne na okna i szyby znajdujące się wewnątrz budynków mogą pomóc w uniknięciu wielu nieprzyjemnych wypadków. Jak działają folie zabezpieczające i antywłamaniowe oraz kiedy warto się na nie zdecydować?
Folie zabezpieczające – ochrona przed odłamkami szkła
Folie zabezpieczające mają na celu sprawienie, aby szyba po uderzeniu nie roztrzaskała się na drobne kawałki. Nawet jeśli szyba z zamontowaną folią zabezpieczającą zostanie uszkodzona, odłamki szkła pozostaną przyklejone do folii, dzięki czemu nie będą stanowić zagrożenia dla obecnych osób. Aby folia otrzymała wymagany certyfikat i mogła być rozprowadzana jako folia ochronna, musi przejść rygorystyczne testy jakościowe. Folie ochronne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność wzmocnienia szkła bez konieczności kosztownej wymiany szyb na takie wykonane ze szkła zbrojonego. Można stosować je nie tylko na szyby okienne, ale również na szklane drzwi, szyby stanowiące element mebli, ściany i drzwi kabin prysznicowych, lustra czy szklane balustrady. Folie zabezpieczające szkło przed rozbiciem mogą okazać się szczególnie przydatne w miejscach publicznych i takich, gdzie ryzyko potencjalnie niebezpiecznego wypadku jest większe, jak linie produkcyjne, magazyny, galerie handlowe, lokale gastronomiczne czy hale sportowe.
Folie antywłamaniowe – zwiększenie poziomu bezpieczeństwa
Dodatkowo wzmocnione folie ochronne zabezpieczające przed rozbiciem się szkła mają jeszcze jedną funkcję – stanowią dyskretne i skuteczne zabezpieczenie przed wandalami lub osobami usiłującymi dokonać włamania. Nie zmieniają wyglądu ani przejrzystości szyby, dlatego folie tego rodzaju często stosowane są w muzeach w gablotach osłaniających dzieła sztuki i inne cenne przedmioty. Wykorzystuję się je również do zabezpieczenia szyb w budynkach i obiektach zabytkowych. Antywłamaniowe folie na szyby chronią zarówno przed przypadkowymi uszkodzeniami, jak i celowymi próbami rozbicia, a dostępne są nawet modele ochraniające szkło przed wybuchem, wykorzystywane w obiektach zagrożonych terroryzmem. Wysokiej jakości folie ochronne są odporne na zadrapania, trudnopalne i odporne na działanie kwasów. Warto stosować je wszędzie tam, gdzie wymagana jest szczególna troska o bezpieczeństwo lub w miejscach o podwyższonym ryzyku celowych lub przypadkowych uszkodzeń szkła.