Opublikowano

Folie ochronne na szyby – co warto o nich wiedzieć?

Folia zabezpieczająca

Folie naklejane na okna mogą służyć ograniczeniu przezierności, rozproszeniu światła słonecznego lub dekoracji, ale na rynku dostępne są również tak zwane folie specjalistyczne (funkcyjne). Folie ochronne na okna i szyby znajdujące się wewnątrz budynków mogą pomóc w uniknięciu wielu nieprzyjemnych wypadków. Jak działają folie zabezpieczające i antywłamaniowe oraz kiedy warto się na nie zdecydować?

Folie zabezpieczające – ochrona przed odłamkami szkła

Folie zabezpieczające mają na celu sprawienie, aby szyba po uderzeniu nie roztrzaskała się na drobne kawałki. Nawet jeśli szyba z zamontowaną folią zabezpieczającą zostanie uszkodzona, odłamki szkła pozostaną przyklejone do folii, dzięki czemu nie będą stanowić zagrożenia dla obecnych osób. Aby folia otrzymała wymagany certyfikat i mogła być rozprowadzana jako folia ochronna, musi przejść rygorystyczne testy jakościowe. Folie ochronne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność wzmocnienia szkła bez konieczności kosztownej wymiany szyb na takie wykonane ze szkła zbrojonego. Można stosować je nie tylko na szyby okienne, ale również na szklane drzwi, szyby stanowiące element mebli, ściany i drzwi kabin prysznicowych, lustra czy szklane balustrady. Folie zabezpieczające szkło przed rozbiciem mogą okazać się szczególnie przydatne w miejscach publicznych i takich, gdzie ryzyko potencjalnie niebezpiecznego wypadku jest większe, jak linie produkcyjne, magazyny, galerie handlowe, lokale gastronomiczne czy hale sportowe.

Folie antywłamaniowe – zwiększenie poziomu bezpieczeństwa

Dodatkowo wzmocnione folie ochronne zabezpieczające przed rozbiciem się szkła mają jeszcze jedną funkcję – stanowią dyskretne i skuteczne zabezpieczenie przed wandalami lub osobami usiłującymi dokonać włamania. Nie zmieniają wyglądu ani przejrzystości szyby, dlatego folie tego rodzaju często stosowane są w muzeach w gablotach osłaniających dzieła sztuki i inne cenne przedmioty. Wykorzystuję się je również do zabezpieczenia szyb w budynkach i obiektach zabytkowych. Antywłamaniowe folie na szyby chronią zarówno przed przypadkowymi uszkodzeniami, jak i celowymi próbami rozbicia, a dostępne są nawet modele ochraniające szkło przed wybuchem, wykorzystywane w obiektach zagrożonych terroryzmem. Wysokiej jakości folie ochronne są odporne na zadrapania, trudnopalne i odporne na działanie kwasów. Warto stosować je wszędzie tam, gdzie wymagana jest szczególna troska o bezpieczeństwo lub w miejscach o podwyższonym ryzyku celowych lub przypadkowych uszkodzeń szkła.

Opublikowano

Instrukcja samodzielnego montażu folii okiennych

Potrzebne narzędzia:

  • spryskiwacz do wody
  • skrobak
  • ściągaczka
  • nóż
  • rakla biała
  • wyciskarka (np. BLUE MAX)
  • papier do zbierania wody

Wszystkie potrzebne Ci narzędzia znajdziesz w kategorii narzędzia

ZACZYNAMY!

1. Przygotowanie szyby do oklejenia:

Zanim zaczniesz pracę z folią, szybę trzeba przygotować. To bardzo ważny punkt montażu, ponieważ od tego zależy jak folia będzie się trzymać i jak wyglądać. Do spryskiwacza z czystą wodą dodajemy kilka kropel płynu dla dzieci np. Bambino lub Johnson i energicznie mieszamy. Całą szybę dokładnie pokrywamy wodą z płynem, a następnie przy pomocy skrobaka ( np. tego dostępnego na naszym sklepie) czyścimy dokładnie całą szybę, także wszystkie jej krawędzie i rogi. Potem ponownie spryskujemy szybę wodą i zaczynając od góry przy pomocy ściągaczki ściągamy nią wodę w dół, po każdym razie wycierając ściągaczkę papierem. Na koniec wycieramy dokładnie papierem wszystkie krawędzie szyby, pozbywając się reszty zanieczyszczeń.

Szyba gotowa!

2.1. Docięcie folii w przypadku zamówienia na metry bieżące:

To kolejny ważny punkt prac. Potrzeba tu sporej precyzji, a przede wszystkim spokoju i opanowania. Znów całą szybę pokrywamy wodą z płynem. Z folii zdejmujemy warstwę papierowego lub foliowego podkładu (tu przyda się pomoc drugiej osoby) jednocześnie opryskujemy  folie wodą z płynem. Przykładając ją do szyby, mocujemy  za pomocą wyciskarki, tak aby folia nie poruszała się i wystawała nieco poza obrys szyby. Przykładamy do krawędzi szyby w jej rogu raklę a obok nóż tak by końcówka ostrza była w samym rogu szyby i stykała się bokiem z raklą. Następnie przesuwając się razem raklą i nożem przy krawędzi, wycinamy bok folii aż dojedziemy ostrzem noża do przeciwległego rogu. Czynność powtarzamy przy reszcie krawędzi oklejanej szyby.

Folia docięta!

2.2. Montaż folii w przypadku zamówienia dokładnych wymiarów:

Z folii zdejmujemy warstwę papierowego lub foliowego podkładu (tu przyda się pomoc drugiej osoby) jednocześnie opryskujemy  folie wodą z płynem. . Przykładając ją do szyby, mocujemy  za pomocą wyciskarki, tak aby folia nie poruszała się.

3. Wyciśnięcie wody:

Ostatni punkt naszego montażu, co nie oznacza że mniej ważny. Dociętą folię znajdującą się na szybie pokrywamy wodą z płynem, następnie zaczynając od środka, dokładnie raz przy razie przy pomocy wyciskarki usuwamy wodę na zewnątrz w kierunku krawędzi folii, często przecierając wyciskarkę papierem. Na koniec wyciskarkę owijamy papierem i dociskamy dokładnie wszystkie krawędzie w celu pozbycia się resztki wilgoci z miejsc narażonych na odklejanie.

Folia zamontowana!

Jeśli zastosujesz się do wszystkich pomocnych uwag zawartych w naszej instrukcji, Twój samodzielny montaż powinien przebiec szybko i bez niepotrzebnych wpadek. Powodzenia!

Poniżej skrócona instrukcja jako infografika

instrukcja montażu folii

Opublikowano

Folie mrożone na okna – rodzaje i zastosowanie

Folia matowa

Folia naklejana na okna może pełnić wiele różnych funkcji. Stosuje się ją przede wszystkim w celu ograniczenia przezierności szyb i rozproszenia intensywnego światła słonecznego. Matowe folie na szyby sprawdzą się zarówno w domu, jak i podczas urządzania lokalu czy biura. Dowiedz się, jakie są dostępne rodzaje folii matowych (mrożonych, szronionych) na szyby oraz ich możliwe zastosowania w przestrzeniach użytkowych.

Rodzaje folii mrożonych

Oprócz folii funkcyjnych, do których należą między innymi folie przeciwsłoneczne czy antywłamaniowe, na rynku dostępny jest szeroki wybór folii matowych. Te dobrej jakości, przeznaczone do montażu na szybach znajdujących się wewnątrz budynków są bardzo trwałe i zwykle mają wieloletnią gwarancję – często dziesięć lat. Jednymi z najczęściej wybieranych są folie mrożone na okna, znacznie ograniczające przejrzystość szyby i nadające jej wygląd szronionego szkła. Dzięki matowym foliom szyba również lepiej rozprasza intensywne światło. Wzorzyste, mleczne lub kolorowe folie mogą stanowić interesującą ozdobę wnętrza. Przykład zastosowania w pomieszczeniu przedszkola dostępny jest tutaj.

Folie mrożone na okna w lokalu użytkowym

Folie mrożone dekoracyjne, gładkie, wzorzyste i kolorowe świetnie sprawdzą się jako ciekawa i funkcjonalna alternatywa dla firanek czy zazdrostek. Ich znaczną przewagą nad tekstyliami w lokalach użytkowych jest łatwość utrzymania folii w czystości. Naklejona na całość lub tylko część okna folia ogranicza możliwość zaglądania do budynku z zewnątrz, rozprasza światło oraz stanowi element dekoracyjny. W zależności od rodzaju i wzoru można dopasować folię matową do różnych styli urządzania wnętrz. Dzięki znacznemu zróżnicowaniu wzorów, od geometrycznych czy imitujących różne rodzaje szkła po kolorowe “witraże”, niemal każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i swojego lokalu.

Spersonalizowane folie dekoracyjne

Folie na szyby można zastosować nie tylko na szybach okiennych, ale również na szklanych ściankach oddzielających od siebie poszczególne stanowiska w biurze czy też loże w restauracji lub innym lokalu. W takim wypadku szczególnie interesującą opcją jest wykonanie na zamówienie folii ozdobionych logo, nazwą firmy lub innymi, dostosowanymi do życzeń klienta treściami. Spersonalizowane folie mrożone na szyby to doskonały wybór dla tych, którzy nie znajdą nic w pełni odpowiadającego ich wymaganiom wśród modeli dostępnych od ręki. Decydując się na folie dekoracyjne wykonane na indywidualne zamówienie można uzyskać zupełnie niepowtarzalną i funkcjonalną ozdobę, znacznie wpływającą na ogólny charakter wnętrza. Montaże tego typu folii realizujemy w Warszawie i okolicach, oferta znajduje się  tutaj.

Opublikowano

Folie przeciwsłoneczne na okna – jak to działa?

folia przeciwsłoneczna

Folie naklejane na szyby okienne mogą pełnić różnorodne funkcje – przede wszystkim zapewniają ochronę przed światłem słonecznym i nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń oraz ograniczają przezierność szyb. Zastanawiasz się, czy to właściwe rozwiązanie dla Ciebie? Dowiedz się, jakie są rodzaje folii przeciwsłonecznych na okna i jak wyglądają kwestie montażu folii.

Folie przeciwsłoneczne

Jednym z rodzajów funkcjonalnych folii na okna są folie przeciwsłoneczne, które służą do ograniczenia naświetlenia pomieszczenia światłem dziennym. Folie przeciwsłoneczne ograniczają nie tylko jaskrawość, ale również ciepło światła słonecznego nawet w 50-90%. Dzięki temu skutecznie ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń, co może okazać się szczególnie przydatne w wypadku okien wychodzących na południe, przez które światło słoneczne dostaje się do wnętrza przez większą część dnia.

Większość rodzajów folii przeciwsłonecznych jest przeznaczona do naklejania na zewnętrznej stronie szyb, dzięki czemu działają bardziej efektywnie, ale też częściej trzeba je wymieniać.

Różnice pomiędzy foliami wewnętrznymi i zewnętrznymi bardziej szczegółowo opisujemy tutaj. Gwarancja producenta na folie okienne zewnętrzne to zwykle od 2 do 5 lat, ale niektóre mają nawet 10 lat gwarancji – lustrzana folia przeciwsłoneczna Chrome 270XC. Folie przeciwsłoneczne na okna to często folie kolorowe, jak choćby folie srebrne, niebieskie, zielone, platynowe lub miedziane.

Lustrzane folie przeciwsłoneczne

Jednym z rodzajów folii przeciwsłonecznych są folie dające efekt lustra weneckiego. Lustrzane folie przeciwsłoneczne na okna zapewniają stuprocentową nieprzezierność dzięki efektowi odbicia w szybach otoczenia domu. Jednocześnie z wnętrza budynku można bez przeszkód wyglądać na zewnątrz.
Folia na okna z efektem lustra weneckiego skuteczne blokuje nie tylko wścibskie spojrzenia, ale również promieniowanie UV i ciepło promieniowania słonecznego. Należy jednak pamiętać o tym, że wieczorem przy zapalonych światłach efekt lustra weneckiego znika – trzeba zatem pamiętać o zaciągnięciu zasłon lub rolet.

folia lustrzana przeciwsłoneczna
Folia lustrzana, przeciwsłoneczna – efekt lustra weneckiego

Wybór i montaż folii przeciwsłonecznych

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj folii przeciwsłonecznej, warto upewnić się, czy nadaje się on do konkretnych okien. Inne specyfikacje mają folie przeznaczone do szyb pojedynczych, a inne te przeznaczone do szkła zespolonego. Często szyby okienne mają już powłoki poprawiające właściwości szklenia. Warto tutaj skorzystać z naszej bezpłatnej, fachowej porady, do czego zachęcamy.

Montaż folii przeciwsłonecznych można oczywiście przeprowadzić samodzielnie, za pomocą specjalnego płynu oraz ściągaczki. Ważne jest, aby najpierw dokładnie oczyścić powierzchnię, na którą będzie naklejana folia, a także uważać, aby nie dostały się pod nią pęcherzyki powietrza.

Nasza firma, oprócz sprzedaży folii zajmuje się także jej profesjonalnym montażem w Warszawie i okolicach, szczegóły dostępne są tutaj.

Opublikowano

Jakie folie wybrać

Wiemy, że wybór folii nie należy do łatwych, dlatego postaramy się Państwu pomóc, bazując na naszym doświadczeniu.

Folie przeciwsłoneczne – w tej kategorii polecamy w pierwszej kolejności folie zewnętrzne, a konkretnie folię lustrzaną z 5-letnią gwarancją:

Folia Platine 80XC
Folia Platine 60XC

Folię ciemną polecamy do montażu w sypialni i pomieszczeniach, w których nie będzie przeszkadzać mocniejsze zaciemnienie. Folię jasną polecamy do wszystkich pomieszczeń, w których przebywamy w ciągu dnia – salon, kuchnia itp.

Jeśli nie ma możliwości zamontowania folii zewnętrznej, odpowiednim wyborem będzie folia wewnętrzna. Występuje ona w takich samych wariantach zaciemnienia.

Folia Silver 80C
Folia Silver 70C

O różnicach pomiędzy foliami zewnętrznymi a wewnętrznymi mogą Państwo przeczytać tutaj.

Folie matowe

Najczęściej używaną przez nas i naszych klientów folią jest folia Bright Frost:

Folia Bright Frost

Jest ona najbardziej stonowana i elegancka, nadaje się zarówno do przeszkleń w mieszkaniach, jak i na balustrady balkonów.

Jeśli myślimy o montażu folii w pomieszczeniach takich jak łazienka, ze względu na swoją chropowatą powierzchnię przypominającą zaparowaną szybę, najlepiej sprawdzi się  folia Matte Frost:

Folia Matte Frost

Folie zabezpieczające

W 99% przypadków używaną przez nas folią zabezpieczającą jest folia Safe 4C:

Folia Safe 4C

Jest to folia łatwa w montażu, i doskonale zabezpieczająca szkło przed ewentualnym zranieniem osób przebywających w pobliżu. Folię można również montować na lustra. Jest szczególnie przydatna wszędzie tam, gdzie szkło jest narażone na uszkodzenia mechaniczne, a więc również tam gdzie są dzieci 😊

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu przez WhatsApp, mailowo lub telefonicznie – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Opublikowano

Folie przeciwsłoneczne wewnętrzne i zewnętrzne – różnice

Folie przeciwsłoneczne możemy nakleić od wewnętrznej lub od zewnętrznej strony, są to jednak dwie różne folie,  dedykowane do konkretnej strony montażu. Czym się różnią?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw dowiedzieć się, jak zbudowane jest okno. Standardowe okno w mieszkaniu składa się z dwóch szyb, pomiędzy którymi znajduje się gaz (zazwyczaj argon). Takie szyby nazywamy szybami zespolonymi.

Każde okno w kontakcie z energią słoneczną nagrzewa się i oddaje ciepło do wnętrza pomieszczeń – dokładnie tak jak kaloryfer, a w upalne dni nawet z większą mocą. Proszę dotknąć szybę i samemu sprawdzić – niektóre kaloryfery nie są w stanie osiągnąć takich temperatur.

Folia zewnętrzna jest bardziej wydajna ze względu na to, że odbija energię słoneczną już przy jej pierwszym kontakcie z oknem. Folia wewnętrzna natomiast przepuszcza energię słoneczną przez pierwszą warstwę szkła, do wnętrza okna, i odbija ją dopiero po kontakcie z drugą warstwą. To sprawia, że okno w niewielkim stopniu może się nagrzewać.

Dodatkowo w przypadku folii wewnętrznej – szczególnie w nowych oknach – pojawia się ryzyko pęknięcia szyby. Dlaczego?

Energia słoneczna dostaje się do komory między szybami, w której jest gaz, następnie odbija się od wewnętrznej szyby i z powrotem znajduje się w komorze między szybami. To może sprawić, że gaz nadmiernie się nagrzeje i rozpręży do tego stopnia, że będzie musiał znaleźć szybką drogę ucieczki poprzez rozsadzenie szkła (brzmi groźnie, ale w rzeczywistości jest to tylko małe puknięcie). Przyjmuje się, że gaz ulatnia się po około 5 latach od wyprodukowania okna i zagrożenie pęknięcia szyb wtedy znacząco się zmniejsza.

Folia nie zawsze sprawi, że okno w ogóle się nie nagrzeje. Nawet jeśli będzie ciepłe, to jednak nie gorące, a to już duża różnica. Energia, którą okno odda do środka, będzie zdecydowanie mniejsza, i pomieszczenie będzie mniej się nagrzewało.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu poprzez WhatsApp, mailowo, lub telefonicznie – jesteśmy do Waszej dyspozycji.